Lista ofert - Wymiana osłony maglownicy - Łódź łódzkie
Stacja Diagnostyki Łódź
Auto Technik
Auto Klinika Jacek Górecki
Acs Premium Sp Z.o.o
Nastapol
Prospeco

Wymiana osłony maglownicy - Łódź łódzkie

Wymiana osłony maglownicy

Wiele elementów zawieszenia nie jest odpornych na czynniki zewnętrzne, do jakich należy np. piasek. W dużych ilościach mógłby spowodować, że pracujące podczas jazdy elementy, uległyby starciu. Dlatego stosuje się gumowe osłony, które utrzymują smar i ograniczają dostęp wszelkim drobinkom. Warto co jakiś czas sprawdzać ich stan, bo dzięki temu można ustrzec się uszkodzeń mechanizmów. Sama wymiana nie należy do skomplikowanych zabiegów, dlatego warto dokonać jej samodzielnie, zaoszczędzając przy tym parę groszy.

Do wymiany osłony przekładni kierownicy potrzebne będą:

-komplet kluczy

-śrubokręt krzyżakowy

-kombinerki

-suwmiarka

-podnośnik

Jak widzisz, narzędzia nie należą do wyszukanych, a to może tylko oznaczać, że wymiana osłony maglownicy nie jest skomplikowana.

Po pierwsze, zaparkuj na utwardzonym podłożu. Parking pod blokiem, kawałek betonu, byle było równo. Podłóż podnośnik pod samochód i przygotuj parę cegieł lub spory klocek drewna. Zaciągnij ręczny i skręć koła maksymalnie w stronę przeciwną, niż ta, po której wymiany dokonujesz. Poluzuj śruby mocujące koło do piasty, żeby nie szarpać uniesionym autem.

Podnieś samochód na odpowiednią wysokość za pomocą podnośnika, a następnie podłóż wspomniane cegły. To poprawi stabilność i zapewni większe bezpieczeństwo. Odkręć śruby całkowicie i ściągnij koło. Korektorem albo flamastrem zaznać długości kreską na drążku kierowniczym, końcówce i nakrętce. Pomoże to uniknąć konieczności ustawiania zbieżności kół. Nie warto jednak ryzykować zdrowia własnego i pasażerów, zatem jeśli nie masz pewności – udaj się w tym celu do warsztatu samochodowego.

Poluzuj nakrętkę, która mocuje koniec drążka kierowniczego ze zwrotnicą. Pomagają sobie drugim kluczem (mniejszym), odkręć końcówkę. Teraz przyszedł czas na poluzowanie nakrętki kontrującej. Może się zdarzyć, że będzie zapieczona (wilgoć, kurz), wtedy warto pomóc sobie najprostszym narzędziem- młotkiem.

Uderzając w nią (byle nie za mocno), spowodujesz, że rdza zostanie wyklepana. Teraz spróbuj ją odkręcić za pomocą klucza (często o rozmiarze 20). Zwróć uwagę na ilość obrotów, które wykonałeś w celu demontażu. Bardziej dokładne może okazać się zmierzenie suwmiarką prześwitu. Ściągnij zamontowaną wcześniej osłonkę (opaska). W tym celu możesz użyć choćby śrubokręta, którym łatwo odgiąć ją w bok. Ząbki się rozejdą, opaska pozbawi ucisku.

No i jesteśmy przy osłonie przekładni kierownicy. Ściągnij starą i załóż nową, wciskając i dociskając do końca. Czas na zabezpieczenie, które niedawno zerwałeś. Przed 'rowkiem', który znajduje się na osłonie, załóż zapięcie i dociśnij kombinerkami, by całość była nieruchoma. Oczywiście uważaj, by nie uszkodzić zabezpieczenia.

Czas na wykonanie tych samych czynności, lecz w odwrotnej kolejności, zatem:

1) Nakręć nakrętkę do momentu, który odliczyłeś, lub odmierzyłeś za pomocą suwmiarki. Pomogą Ci również zaznaczone kreski na drążku.

2)Zakręć końcówkę, wyrównując ją z resztą elementów (według zaznaczonych linii). Skręć nakrętkę kontrującą.

3)Załóż skompletowany drążek i zakręć ostatnią z nakrętkę. Dobrze dokręć, pomagając sobie drugim kluczem.

4)Wreszcie montaż koła i opuszczenie auta.

Oczywiście, wymiana z drugiej strony wygląda tak samo. Zmienia się tylko kierunek, w który należy skręcić koła. Możesz też użyć odpowiedniego smaru do posmarowania przegubu. Wpłynie to na wydłużenie czasu eksploatacji elementów. Smar poprawia mechanikę i pomaga w pozbyciu się zabrudzeń. Jeśli chodzi o samą osłonę, to nie polecamy wybierać tanich gum, niskiej jakości. Wybieraj te, które są starannie testowane elektronicznie. Chwaloną marką w dziedzinie osłon jest Febi.

Zgodnie z zasadą "kupisz tanio, zapłacisz dużo", nie oszczędzaj. Zakup jednej z osłon to i tak wydatek maksymalnie 30 złotych. Jeśli dokonasz wymiany sam, tym bardziej nie powinieneś żałować na dobre części, bo przecież sporo zyskałeś.

Jeśli nie jesteś pewien ustawionej przez Ciebie zbieżności, skonsultuj to z mechanikiem. Jej brak to bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia Twojego i pasażerów, a jednocześnie powoduje szybsze zużycie pozostałych elementów układu zawieszenia i kierowniczego.

Najbardziej znanym skutkiem źle ustawionej zbieżności kół są starcia opon przy krawędziach. A to wiąże się z kolejnymi, zupełnie niepotrzebnymi wydatkami. Cena ustawienia zbieżności nie przekracza 90 złotych w większości warsztatów mechanicznych.